Szkodniki roślin

Szkodniki roślin

Ogród to bardzo często unikatowe królestwo domowników. Jego aranżacja często nie ma końca, ponieważ kolejne modyfikacje wprowadzane są na bieżąco. Nowe rośliny, meble ogrodowe czy sadzonki to tylko przykłady tego, co zmienia się w ogrodzie z miesiąca na miesiąc. Nie bez powodu mówi się, iż ogrody posiadają właściwości relaksacyjne i terapeutyczne. Na świeżym powietrzu i jednocześnie w domowym zaciszu możemy zregenerować siły, wypocząć i spotkać się z przyjaciółmi oraz rodziną. Niestety sen z powiek nierzadko spędzają nam różnego rodzaju szkodniki, które nader chętnie atakują nasze kwiaty, rośliny, krzewy i drzewa. Niektóre organizmy żerują na naszych sadzonkach przez cały rok. Inne atakują na przykład na wiosnę lub wczesną jesienią. Jeśli posiadamy własny ogród, powinniśmy dokładnie wiedzieć, jak radzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami. Nieleczony i pozostawiony sam sobie ogród szybko może utracić cenne walory estetyczne. Zaatakowane roślinki szybko stają się chore, a w efekcie po stosunkowo niedługim czasie nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Warto zatem zawczasu przygotować się na niechciane wizyty. Jak to zrobić? Okazuje się, że regularna opieka nad ogrodem z pewnością ułatwia sprawę.

Myszy i inne problematyczne zwierzaki

Gdy myślimy o szkodnikach, najczęściej przed oczami mamy małe, uciążliwe robaczki i owady. Bardzo często umyka nam z kolei to, co możemy dostrzec bez powiększającego szkła. W ogrodach prawdziwe spustoszenie mogą wywołać na przykład nornice oraz myszy. Warto oczywiście podkreślić, że niektóre zwierzątka nie sprawiają nam problemów i doskonale koegzystują z roślinami. Co więcej, czasami żywią się potencjalnymi szkodnikami, a więc także nam pomagają. Jeśli zaczynają być kłopotem, powinniśmy przede wszystkim „zachęcić” je do zmiany otoczenia. W sklepach zoologicznych i ogrodniczych zakupimy na przykład akustyczne czy dymne odstraszacze. Używanie pułapek i trutek powinno być ostatecznością.

Małe i zabójcze – najpopularniejsze szkodniki w polskich ogrodach

Największe szkody w ogrodach – nieco paradoksalnie – powodują najmniejsze szkodniki roślin. Na przykład ślimaki, które atakują rośliny przede wszystkim późną wiosną i wczesną jesienią. Głównym obiektem zainteresowania tych stworzonek stają się liście. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre rośliny ślimaki omijają szerokim łukiem. Jeśli mamy z nimi problem, wystarczy zatem zmienić nieco rodzaj naszych sadzonek. W sklepach znajdziemy oczywiście różne preparaty, które skutecznie usuną zwierzątka z naszej posesji.

Poważnym zagrożeniem dla roślinek są również mszyce, których obiektem zainteresowania stają się przede wszystkim młode pędy. Szkodniki tego typu żywią się sokiem zawartym w roślinach. Pozbawiając te ostatnie cennej substancji prowadzą do wyniszczenia kwiatów. Przenoszą również niebezpieczne choroby, dlatego bezwzględnie trzeba je zwalczać.

O rośliny w ogrodzie powinniśmy dbać regularnie. Nie tylko wtedy, gdy pojawi się problem. Jeśli stosujemy naturalne metody ochronne, zagrożenie zostaje zminimalizowane, a problem ewentualnych szkodników pojawia się naprawdę sporadycznie.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>