Regulacja temperatury w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Regulacja temperatury w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Każde przedsiębiorstwo zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych posługuje się odmienną techniką działania, w swoich murach zajmuje się też zupełnie innym profilem działalności, jednak istnieje taki element, który jest spójny dla wszystkich zakładów przemysłowych i który niejednokrotnie powoduje największe problemy – precyzyjna regulacja temperatury. Żeby możliwe było swobodne sterowanie temperaturą, konieczne jest posiadanie odpowiedniego oprzyrządowania produkcyjnego. Dlaczego dbanie o odpowiednią temperaturę jest istotne z punktu widzenia rozmaitych zakładów zajmujących się na co dzień przetwarzaniem tworzyw sztucznych? Przede wszystkim dlatego, że termoregulacja jest podstawą firm wykorzystujących zarówno systemy gorących kanałów w formach wtryskowych, układy hydrauliczne maszyn, jak i układy uplastyczniające we wtryskarkach, jak i urządzenia do suszenia surowców.

Można więc powiedzieć, że kwestia ta dotyka wielu gałęzi przemysłowych i firm zajmujących się różnymi aspektami przetwórstwa tworzyw sztucznych. W przypadku procesu wtryskiwania temperatura formy okazuje się być jedną z najważniejszych wielkości, przede wszystkim dlatego, że czas chłodzenia wpływa na efektywność produkcji oraz stan techniczny wyprasek. Regulacja temperatury formy jest niezbędna do rozgrzewania formy na początku produkcji i do utrzymywania wymaganej temperatury podczas całego ciągu produkcyjnego, dlatego też w przestrzeni przedsiębiorstw przetwarzających tworzywa sztuczne tak dużą rolę odgrywają termostaty. Ze względu na to, że każde tworzywo posiada nieco inne temperatury własne i poziom wilgotności, może się okazać, że część formy będzie chłodzona bardziej, niż inna. Precyzyjne regulowanie wysokości temperatur przekłada się bezpośrednio na jakość i wydajność procesów przetwórstwa, a – co za tym idzie – także na ich koszty. Posiadanie najwyższej jakości maszyn to jeszcze nie wszystko, przede wszystkim dlatego, że muszą być one dobrze dopasowane do profilu, w którym działa przedsiębiorstwo. Ze względu na to, że każda firma jest inna i nawet jeżeli działa w obrębie tego samego zakresu wytwórczego wygląda inaczej i potrzebuje indywidualnych rozwiązań, w regularnej sprzedaży znaleźć można wiele elementów mających za zadanie zindywidualizować praktykę działania poszczególnych linii. Może się więc okazać, że wysokiej klasy sprzęt jest zupełnie niedostosowany do warunków panujących w obrębie konkretnego przedsiębiorstwa, podobnie zresztą jak w przypadku tworzyw sztucznych, których rodzaje i odmiany są praktycznie nieskończone.

pusta butelkaNie inaczej jest więc w przypadku selekcji termostatów, ponieważ każdy z nich współpracuje z zupełnie innym rodzajem urządzeń i posiada mniej lub bardziej poszerzone parametry. W pierwszej kolejności niezbędne jest więc dokonanie szeregu analiz przygotowawczych, na podstawie których możliwe stałoby się podjęcie decyzji co do dalszego etapu inwestycji. Żeby było to możliwe konieczne jest posiadanie szerokiej wiedzy dotyczącej analizy zakresu temperatur, wiedzy na temat tego, czy temperatura ma być zmienna czy stała w czasie, jak powinien wyglądać dobór mocy i w jakie funkcje dodatkowe powinny być wyposażone wybrane termostaty. Mając świadomość tego, czego się szuka i czego oczekuje, znacznie łatwiej odnaleźć się w gąszczu propozycji producenckich i znaleźć takie urządzenia, które będą jak najlepiej dopasowane do możliwości produkcyjnej konkretnego zakładu. Ze względu na to, że podczas przejścia ze stanu ciekłego w stały pojawia się krzepnięcie lub krystalizacja (w zależności od tego czy tworzywa są amorficzne czy częściowo krystaliczne), temperatura formy odgrywa kluczową rolę, podobnie zresztą jak jej faktyczny stan w procesie chłodzenia. Inwestowanie w wysokiej klasy termostaty umożliwia nie tylko produkcję identycznych elementów, które następnie można sprzedawać z zyskiem lub przygotowywać do dalszej obróbki, ale także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia braków. Ze względu na to, że problemy z utrzymaniem stałej temperatury znacząco wpływają na stan produkowanych elementów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że z linii produkcyjnej wychodzić będą formy daleko odbiegające od ideału. To, czy produkty będą wysokiej jakości czy też nie powinno mocno leżeć na sercu przedsiębiorcom, dlatego też w żaden sposób nie powinni oni rezygnować z zaopatrywania swoich zakładów przemysłowych w najwyższej jakości sprzęt, będący inwestycją długoterminową i pozwalający na osiągnięcie spodziewanego efektu w postaci zadowolonych odbiorców.

Oczywiście bogaty wybór termostatów może znacznie utrudniać podjęcie jakiejkolwiek decyzji, dlatego też wielu producentów dokłada wszelkich starań, aby wsparciem podczas selekcji służyli wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy na podstawie parametrów podawanych przez przedsiębiorców są w stanie skutecznie polecić konkretny produkt, mający szansę na pełne sprawdzenie się w określonej przestrzeni. Termostaty powinny umożliwiać swobodne dostosowywanie parametrów przetwarzanych tworzyw, dzięki czemu byłyby bardziej uniwersalne i bardziej funkcjonalne, zwłaszcza, że każdy element jest inny i każdy musi posiadać zupełnie inną temperaturę przetwarzania. Każde urządzenie powinno być dokładnie opisane za pośrednictwem podstawowych parametrów, przede wszystkim dlatego, że termostaty ułatwiają zarówno utrzymywanie wysokiej temperatury, jak i chłodzenie. Przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych nieustannie się rozwija, dlatego też w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych innowacji mających za zadanie zapewniać efektywność i funkcjonalność poszczególnych linii produkcyjnych.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>