Co warto wiedzieć o radcy prawnym

Co warto wiedzieć o radcy prawnym

Radca prawny to stosunkowo młody – na tle innych specjalizacji prawniczych – zawód. Zazwyczaj nie wiemy o tym zajęciu zbyt dużo, ponieważ bardziej kojarzymy takie zawody jak adwokat, prokurator, komornik czy sędzia. Co ciekawe, obowiązki radcy prawnego w wielu przypadkach pokrywają się z obowiązkami adwokata. Podstawową różnicą między wspomnianymi zawodami jest to, iż radca może pozostawać w tak zwanym stosunku pracy. Uprawnienia osób kończących aplikację radcowską zostały w ostatnich latach rozszerzone i to właśnie dlatego opisywany zawód zbliża się tak bardzo do zawodu adwokata. Co warto wiedzieć na temat radców prawnych? Kiedy zgłosić się do takiej kancelarii po pomoc?

Zakres usług radcy prawnego

Radca prawny świadczy usługi z zakresu wielu dziedzin prawa. Niektóre kancelarie specjalizują się w jednej dziedzinie, inne oferują pomoc w zakresie dowolnej specjalizacji. Od prawnika otrzymamy pomoc z pewnością wtedy, gdy nasza sprawa dotyczy: prawa cywilnego, prawa administracyjnego, prawa gospodarczo-handlowego czy prawa rodzinno-opiekuńczego. Wymienione dziedziny to oczywiście jedynie przykłady, których znajdziemy w kontekście pracy radcy o wiele więcej.

Informacje w sieci internetowej

Jeśli chcemy znaleźć informacje na temat radców prawnych, możemy skorzystać ze źródeł internetowych. Na stronie radcy prawnego znajdziemy na przykład szczegółowe informacje o tym, czym tak naprawdę zajmuje się prawnik po ukończeniu aplikacji radcowskiej. Jak się okazuje, w kręgu jego działań znajdują się różne dziedziny prawa, dlatego do radcy możemy zgłosić się z niemal każdą sprawą.

Ubiór radcy prawnego

W zależności od wykonywanego zawodu, prawnik – taki jak adwokat, sędzia, prokurator czy radca – posiada rozpoznawalny ubiór. W przypadku radcy jest to urzędowa toga, w której możemy zobaczyć radcę przede wszystkim na sali sądowej w czasie rozprawy. Charakterystycznym elementem czarnej togi jest niebieski żabot. Co ciekawe strój radcy obowiązuje prawników na podstawie rozporządzenia z dwutysięcznego roku wydanego przez Ministra Sprawiedliwości.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>