Uciążliwe zachowania psów domowych

Uciążliwe zachowania psów domowych

Opieka nad zwierzakiem domowym daje mnóstwo satysfakcji, jednak w wielu przypadkach często potrafi nas przerosnąć. Radość związana z posiadaniem psa może szybko wyparować wtedy, gdy nie potrafimy zapanować nad jego reakcjami, zachowaniami czy potrzebami. Kłopoty z pupilem na spacerze, nieustanne szczekanie czy nietolerancja pewnych pokarmów mogą każdemu właścicielowi spędzać sen z powiek, a więc należy we wspomnianych sytuacjach sprawdzić, jakie rozwiązania pozwolą uniknąć problemów związanych z zachowaniem psiego przyjaciela. Wbrew pozorom nie wszystkie zachowania zwierzaka domowego wskazują na jego niewłaściwe wychowanie. Niektóre reakcje mają na celu przekazać właścicielowi, że dzieje się coś niedobrego. Jak jednak odczytać, które zachowania należy tępić, a które trzeba odczytywać jako wołanie o pomoc? Okazuje się, że w dużej mierze wszystko sprowadza się do właściwych relacji z psem oraz do odpowiednich obserwacji, z których domownicy posiadając zwierzę domowe nie powinni rezygnować.

Czy energiczny pies jest problemem?

przysmaki dla psaWielu właścicieli zwierząt domowym boryka się z tak zwanym problemem „nadpobudliwego psa”. W dużej mierze – choć większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy – zbyt energiczne zachowania psów związane są z niewłaściwymi działaniami właścicieli. Ci ostatni błędnie sądzą, że szybkie spacery oraz puszczanie psów wolno da upust ich energii, w wyniku czego zwierzaki po powrocie do domu będą ospałe i zmęczone. Okazuje się, że zdrowe psy posiadające dobrą kondycję podczas takich przebieżek tylko się nakręcają i w efekcie końcowym w domu nadal chcą biegać, skakać czy bawić się z domownikami. Dużo bardziej efektywnym sposobem na zapewnienie psu rozrywki jest zabranie go na długi i powolny spacer. Podczas takiej przechadzki zwierzak będzie mógł nacieszyć się świeżym powietrzem oraz otaczającą go przestrzenią. Warto przy tym dodać, że badanie okolicy leży niezmiennie w naturze większości psów, a powolny spacer umożliwia dokładne rozejrzenie się po okolicy, obwąchanie drzew czy budynków oraz nacieszenie się przeprowadzanymi przez pupila badaniami. Ciekawym urozmaiceniem jest pozostawianie na trasie codziennych spacerów ulubionych smakołyków zwierzaka. Dzięki takich działaniom pies jeszcze bardziej zaangażuje się w zabawę i jednocześnie bardziej się także zmęczy. Długie spacery są zatem rozwiązaniem dla właścicieli borykających się z nadmiernie energicznymi psami. Jednocześnie należy podkreślić, że zabawy wymagające większej siły fizycznej także co jakiś czas pozytywnie wpłyną na pupila.

Jak rozwiązać problem niszczenia przedmiotów?

Miłośnicy psów często narzekają także na problem związany z niszczeniem różnych przedmiotów pozostawianych w domach podczas nieobecności domowników. Obiektem zainteresowania pupila stają się przede wszystkim buty, dywany czy zasłony okienne. Przede wszystkim należy więc zaznaczyć, że taki okres w życiu każdego psa związany jest przede wszystkim z wiekiem szczenięcym. Kilkutygodniowe czy kilkumiesięczne zwierzaki nierzadko gryzą różne przedmioty dlatego, że wyrastające im zęby powodują swędzenie dziąseł, a wspomniane gryzienie kojąco łagodzi niekomfortowe poczucie towarzyszące zwierzakowi przez jakiś czas. Dziś dzięki różnorodnym ofertom na rynku zoologicznym można znaleźć wiele alternatywnych rozwiązań, dzięki którym pies zostawi buty domowników w spokoju. Są to rożnego rodzaju gryzaki, które nie tylko łagodzą ból, ale także przyjemnie pachną.

Jak poradzić sobie z nadmiernie wypadającą sierścią?

Dużym problemem, na który zwierzaki domowe nie mają tym razem wpływu, jest wypadająca sierść. W przypadku mniejszych mieszkań i domów sprawa jest bardzo uciążliwa, ponieważ futro psów potrafi roznosić się w zatrważającym tempie, dzięki czemu sierść znajdujemy w łóżku, wannie czy nawet na stole kuchennym. Zazwyczaj problem rozwiązują odpowiednie szczotki dla psa i oczywiście regularne wyczesywanie pupila. Najlepiej wspomnianą czynność wykonywać oczywiście poza domem, by uniknąć rozprzestrzeniania się futerka. W wielu przypadkach psy uwielbiają być czesane, dlatego właściciele nie muszą zmuszać ich do spokojnego zachowania. Niestety niektóre przypadku wymagają specjalnego przygotowania. Jak zatem przekonać upartego zwierzaka do wyczesania sierści? Wybierając spośród metody kija i marchewki z pewnością lepiej kierować się metodą marchewki. Nagradzając pupila za dobre zachowanie szybciej przekonamy go bowiem do czesania sierści, niż używając gróźb i krzyków. Należy zatem zawsze po czesaniu mieć w zanadrzu ulubiony smakołyk psiego przyjaciela, by ten kojarzył szczotki dla psa z pozytywną sytuacją. Podobnie jest zresztą z kąpielą, która nie sprawia problemów zaledwie garstce psów. Większość zwierząt domowych niechętnie odnosi się wobec piany, wody i szamponów, dlatego w tym przypadku także metoda marchewki pomoże rozwiązań problem związany z zachowaniem psa. Na rynku można także znaleźć odpowiednie szampony i odżywki dla psów, które zapobiegają linieniu i nie szczypią zwierzaka w oczy.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>