Jak dobrać narty?

Jak dobrać narty?

Sezon zimowy sprawia, że często wyjeżdżamy nasze góry. Tam też zazwyczaj oprócz rozrywek korzystamy z różnorodnych oferowanych nam form aktywności, między innymi jazdy na nartach, wspinaczek górskich, czy zjazdu na desce snowboardowej. Jeżeli lubimy takie formy aktywności, to z pewnością wkrótce okaże się, iż potrzebny będzie nam zakup sprzętu sportowego jakim są narty.

Warto zaznaczyć, że każdego roku firmy produkujące sprzęt narciarski wypuszczają nowe modele nart nad którymi pracują inżynierowie i designerzy. Narty stają się coraz wygodniejsze i powodują przyjemność z przebywania na stoku. Najlepiej udać się na zakupy z dobrym doradcą, który pomoże nam ocenić nasze umiejętności. Istotnym pytaniem są także nasze ambicje. Czy chcemy doskonalić swoje umiejętności, czy jedynie rekreacyjnie zjeżdżać ze stoku? To zdecydowanie ułatwi nam wybór najodpowiedniejszego modelu. Okazuje się, że w tym momencie najbardziej opłaca się kupować w sklepie narciarskim który dysponuje profesjonalnymi sprzedawcami, którzy pomogą nam wybrać idealnie dopasowany do nas sprzęt narciarski, który służył nam będzie przez lata, dopóki się nie zużyje. Sprzedawca powinien zadać nam wiele pytań, zanim doradzi nam dobre narty, idealnie doprofilowane do naszych potrzeb. Wiele osób wybiera narty zbyt ambitne, trudne, co sprawia, że jazda nie sprawia im koniec końców przyjemności, a jest męczarnią. Narty dla początkujących osób powinny być 10-15 cm krótsze od naszego wzrostu, dzięki czemu będzie się nam na nich dobrze uczyło jazdy. Narty zbyt krótkie są niestabilne, więc wiążą się z ryzykiem upadków na stoku, a zbyt długie uniemożliwiają nam manewry i naukę. Warto kupić narty odpowiednie do swoich umiejętności. W odwrotnej sytuacji nabieramy złych nawyków, które trudno potem będzie wyeliminować. Przed wizytą w sklepie warto się jednak przygotować, przejrzeć najnowsze testy nart i dokonać choć wstępnego wyboru modeli, które mogłyby nas zainteresować.

Niezwykle ważną kwestią przy wyborze nart jest właściwa ocena własnej techniki jazdy. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: jak dobrze jeżdżę? Gdzie najchętniej jeżdżę? Ktoś, kto preferuje krótkie szusy na dobrze przygotowanym stoku, potrzebuje innych nart niż narciarz specjalizujący się z jeździe poza trasami. Pozostałe istotne niezwykle czynniki to taliowanie, szerokość, długość, konstrukcja, twardość i sztywność wzdłużna, design. Taliowanie oznacza, że narta jest węższa po środku niż na końcach, co znacznie ułatwia wykonywanie skrętów. Niektóre modele są bardziej taliowane inne mniej. Dla początkujących najlepsze są narty Easycarver. Nie reagują na błędy, łatwo wykonują skręty i zwykle są stosunkowo lekkie. Przeznaczone są do jazdy niskim lub średnim tempem. Najcześciej kupowany model to Allround, które nieco już wprawionemu narciarzowi pozwolą w stu procentach delektować się urlopem na stoku. To bardzo zwrotne narty umożliwiające bezpieczną jazdę nie wymagającą dużego wysiłku. Dla osób lubiących szybką jazdę polecane są narty Race, które umożliwiają szybką jazdę po stromych, przygotowanych trasach. Wyróżnia je stabilność i dobra kontrola toru jazdy. Wymagają dużego nakładu siły oraz dobrej techniki jazdy. Dzielą się na narty: slalomowe i gigantowe.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>